fbpx

F1: «Αυλαία» στο πρωτάθλημα με τον Verstappen να παίρνει το τελευταίο βάθρο

Με έναν βαρετό αγώνα όπως ήταν και οι περισσότεροι άλλωστε έπεσε η αυλαία στο πρωτάθλημα της F1. Μιας χρονιάς κουτσουρεμένης λόγω κορωνοϊού που ανέδειξε πρωταθλητή τον Hamilton.

Την τελευταία καρό σημαία της χρονιάς είδε ο Max Verstappen που ήταν ο μεγάλος νικητής του αγώνα στο Άμπου Ντάμπι.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΑΚΟΜΑ: Πιλότοι F1: Κάνουν επικίνδυνο άθλημα αλλά είναι οι καλύτερα αμειβόμενοι αθλητές!

Από την αρχή ως το τέλος δεν είδαμε σχεδόν καθόλου θέαμα, δεν είδαμε αλλαγές. Ο Ολλανδός ξεκίνησε από την pole position, έκανε την τέλεια εκκίνηση και έκτοτε τον τέλειο αγώνα. Το safety car δεν τον σταμάτησε και έχοντας τον τέλειο ρυθμό πήρε την τρίτη νίκη του στο 2020. Αυτή ήταν και μία από τις πιο εμφατικές νίκες του Verstappen στην καριέρα του, κλείνοντας με εξαιρετικό τρόπο τη σεζόν. Στην 2η θέση τερμάτισε ο Valtteri Bottas με την υποτονική Mercedes. O Φινλανδός δεν είχε ποτέ τον ρυθμό να κάνει κάτι καλό και επέστρεψε μετά από καιρό στο βάθρο των νικητών. Ο Lewis Hamilton έκλεισε στην 3η θέση της κατάταξης, έχοντας επίσης έναν πολύ ήσυχο αγώνα. Ο Πρωταθλητής δεν απείλησε, ούτε απειλήθηκε παίρνοντας με άνεση τους 15 βαθμούς.

Ο Alex Albon με την δεύτερη Red Bull ολοκλήρωσε στην 4η θέση, κάνοντας έναν καλό αγώνα. Τερμάτισε πάνω από 20 δευτερόλεπτα πίσω από τον teammate του, αλλά δεν κατάφερε ποτέ να απειλήσει τις W11. Oι Lando Norris και Carlos Sainz έκαναν έναν πολύ καλό αγώνα για την McLaren. Το 5-6 στον αγώνα, έδωσε στην ομάδα του Woking την 3η θέση στο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών στο καλύτερο αποτέλεσμα από το 2012.

Ο Daniel Ricciardo έκανε τη στρατηγική του να δουλέψει και πήρε μια πολύ δυνατή 7η θέση. Με το αποτέλεσμα αυτό, αποχαιρετά την Renault το 2020. Ο Pierre Gasly έκανε επίσης έναν πολύ καλό αγώνα, τερματίζοντας στην 8η θέση. Ο Esteban Ocon έκανε προσπέρασμα στον τελευταίο γύρο για να πάρει την 9η θέση από τον Lance Stroll. O Καναδός δεν είχε καλό αγώνα και έκλεισε τη τελευταία 10άδα του 2020.

O Daniil Kvyat πήρε την 11η θέση μπροστά από τον εξαιρετικό Kimi Raikkonen με την Alfa Romeo. Oι δύο Ferrari είχαν έναν απογοητευτικό αγώνα, τερματίζοντας μόλις στις θέσεις 13 και 14. Ο George Russell πήρε την 15η θέση κρατώντας πίσω του τον Antonio Giovinazzi. Οι δύο Haas έκλεισαν την κατάταξη. Μόνο ο Sergio Perez εγκατέλειψε τον αγώνα.

Πάντως μετά το τέλος του αγώνα ο Hamilton το πανηγύρισε δεόντως με την γνωστή του συνήθεια να …σπάει το μονοθέσιο!