fbpx

Motogp: H εκδίκηση του «γέρου», η τιμωρία Marquez και η επαναφορά Lorenzo!

To gp του Mugello τα είχε όλα! Είχε …εκδίκηση, είχε …τιμωρία και είχε και μια μεγάλη επαναφορά, αυτή του Jorge Lorenzo στις νίκες, ένας Jorge που θύμισε τον παλιό καλό εαυτό του στη Yamaha, τότε που ξεσήκωνε τους πάντες με τις νίκες του. Η ομάδα που τον ανέδειξε και πιθανόν να τον αγκαλιάσει ξανά!

Από την άλλη ο «γέρος» ή «γιατρός», ο γνωστός Valentino Rossi, έδειξε για ακόμα μια φορά πόσο μεγάλος οδηγός είναι. Στα 39 του φιγουράρει πλέον στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος και σε απόσταση αναπνοής από τον Mark Marquez που χθες «τιμωρήθηκε» από την παρακινδυνευμένη οδηγική του τακτική.

Όσο και αν προσπαθούσε μέχρι το τέλος. Ακόμα και αν η άσφαλτος συνεχιζόταν για δεκάδες μέτρα πέραν της πίστας, ο Marquez δεν θα έσωζε το πολύ θεαματικό του πέσιμο, που του στοίχισε τον αγώνα και τη διαφορά ασφαλείας στο πρωτάθλημα.

Μία «εκδίκηση» από τον Rossi που αν και poleman έτρεξε συνετά με την πείρα αλλά και τις αδυναμίες των 39 χρόνων που τον κάνουν τον γηραιότερο αλλά και πιο έμπειρο οδηγό στο Moto GP. Ο Ιταλός δεν μπήκε σε διαδικασία να ανταγωνιστεί τον Marquez όταν τον πέρασε λες και γνώριζε τη κατάληξη. Άλλωστε ο «μικρός» είναι πρωταθλητής και στις πτώσεις, που πέρσι από καλή του τύχη, όλες και οι 25 έγιναν στα δοκιμαστικά. Φέτος όμως η κατάσταση φαίνεται διαφορετική και ο Marquez πιο νευρικός από ποτέ, κάτι που όλοι όσοι είδαν τον αγώνα το διαπίστωσαν, με την προσπάθεια του να φτάσει στις πρώτες θέσεις… μέχρι που έπεσε!

Αγωνιστικά ο Ο Ισπανός αναβάτης ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε 41 λεπτά και 43.230 δευτερόλεπτα και άφησε στην δεύτερη θέση τον τον Andrea Dovizioso. Ούτε ο ομόσταυλός του, αλλά ούτε και κανείς άλλος δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον σταθερότατο στο σημερινό Αγώνα Lorenzo. Όπως ήταν φυσιολογικό το πανηγύρισε δεόντως, ενώ παράλληλα χάρισε το 1-2 στην Ducati που είδε και τους δυο αναβάτες της στο βάθρο των νικητών.

Εκεί, μπροστά σε περίπου 100,000 κόσμου, ανέβηκε και ο Valentino Rossi, ο οποίος πιέστηκε από τις Suzuki των Iannone-Rins. Στο τέλος όμως ο Ιταλός είχε το κάτι παραπάνω. Σ’ αυτό βοήθησε η επιλογή του σκληρού ασύμμετρου μπροστινού ελαστικού. Πάντως με την 3η θέση που πήρε σήμερα, ο Valentino Rossi έγινε και ο πρώτος οδηγός στην ιστορία του θεσμού που ξεπερνά τους 5,000 βαθμούς στη μεγάλη κατηγορία!

Αντιθέτως, τα όνειρα του Marc Marquez για κάτι καλό στο σημερινό αγώνα έσβησαν στην 5η στροφή. Ο άσος της Honda ήταν ο μόνος με το σκληρό πίσω ελαστικό (σκληρό έβαλε και μπροστά) με το οποίο ήταν δυνατός και στο ζέσταμα. Ωστόσο δεν κατάφερε να αποτρέψει την πτώση, αν και πραγματικά το προσπάθησε μέχρι την τελευταία στιγμή. Σηκώθηκε αμέσως και τερμάτισε τελικά τον Αγώνα στην 16η θέση. Αν και δεν πήρε βαθμούς, παραμένει πρώτος στη βαθμολογία, 23 βαθμούς μπροστά από τον δεύτερο πλέον Rossi.

Οι περισσότεροι στην εκκίνηση είχαν το μεσαίο μπροστινό και το μαλακό πίσω, επιλογές με τις οποίες ο Rossi ήξερε ότι δεν θα έβγαζε τον Αγώνα.

Έτσι πήρε θέση στην pole position με τις πιο σκληρές γόμες από τους περισσότερους αντιπάλους του, έχοντας το σκληρό ασύμμετρο μπροστά και το μεσαίο πίσω.

Από την άλλη ο Dovi τον μιμήθηκε στην επιλογή του για το μπροστινό τροχό, αλλά είχε το μαλακό πίσω όπως οι περισσότεροι.

Στα λάστιχα – και βασικά στο μπροστινό – ήταν το κλειδί της νίκης του Lorenzo, που με το συνδυασμό μεσαίου-μαλακού απλά δεν είχε αντίπαλο στην πίστα.

Να σημειώσουμε ότι με την 3η θέση που πήρε σήμερα, ο Valentino Rossi έγινε και ο πρώτος οδηγός στην ιστορία του θεσμού που ξεπερνά τους 5,000β στη μεγάλη κατηγορία!

Το δίδυμο της Suzuki πήρε τις θέσεις 4 και 5 με τον Iannone να νικά τον Rins για μόλις 22χιλ.

Την έκτη θέση πήρε ο Cal Crutchlow, μπροστά από τον Petrucci που έπεσε ο ρυθμός του στο τέλος.

Στις υψηλές θερμοκρασίες ασφάλτου (ξεπέρασαν τους 50 βαθμούς) ο Vinales δεν κατάφερε τελικά να πάρει κάτι καλύτερο από την 8η θέση.

Απειλήθηκε μάλιστα από τον Bautista που τερμάτισε μόλις 94χιλ πίσω του, ενώ ο Johann Zarcoεπέστρεψε στους βαθμούς αλλά δυσκολεύτηκε και αυτός και ήταν 10ος.